USATF Montana Cross Country Championships

Age Group Results

November 04, 2017


Results by Butte Track Club


2 Kilometer Men: 0- 8
2 Kilometer Women:
3 Kilometer Men: 9-10 11-12
3 Kilometer Women:
4 Kilometer Men: 13-14
4 Kilometer Women: 13-14
5 Kilometer Men: 15-16 17-18 19-99
5 Kilometer Women: 15-16 17-18 19-99
3 Kilometer - Girls Men:
3 Kilometer - Girls Women: 9-10 11-12
Bandit Men:
Bandit Women:

2 Kilometer

Top

Male 8 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Hermiller                Electric City Shock    69    8        1        12:32.6      6:16/K

3 Kilometer

Top

Male 9 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Reid Bartholomew                  Bozeman Track          18   10        3        12:24.1      4:08/K
       2    Christian Landers                 Bozeman Track          26    9        5        12:35.7      4:12/K
       3    Elliot Stimpson                   Helena Vigilante Ru    94   10        6        12:43.4      4:14/K
       4    Dylan Rosenzweig                  Bozeman Track          32   10        9        13:26.0      4:29/K
       5    Eli Erdahl                        Helena Vigilante Ru    73    9       10        13:33.4      4:31/K
       6    Caleb Madsen                      Helena Vigilante Ru    81    9       15        16:05.0      5:22/K
       7    Joash Smith                       Electric City Shock    70    9       17        16:45.0      5:35/K
Top

Male 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kiedis MacFarlane                 Bozeman Track          44   11        1        12:00.5      4:00/K
       2    Tillman Bartholomew               Bozeman Track          36   11        2        12:15.7      4:05/K
       3    Owen Naberhaus                    Bozeman Track          46   11        4        12:27.0      4:09/K
       4    Henry DeFrance                    Bozeman Track          51   12        7        12:51.7      4:17/K
       5    Kieran Anderson                   Bozeman Track          35   12        8        13:23.9      4:28/K
       6    Felix Trom                        Bozeman Track          49   12       11        13:51.7      4:37/K
       7    Eli Irby                          Bozeman Track          42   11       12        13:55.9      4:38/K
       8    Owen Foote                        31-Unattached           4   12       13        14:04.4      4:41/K
       9    Andrew Madsen                     Helena Vigilante Ru    80   11       14        14:13.8      4:44/K
      10    Brendan Silvan                    Helena Vigilante Ru    93   11       16        16:41.8      5:34/K
      11    Crosby Tripp                      Bozeman Track          48   12       18        17:23.5      5:48/K
      12    Joshua Lozano                     Helena Vigilante Ru    78   11       19        17:29.0      5:50/K

4 Kilometer

Top

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kylie Hartnett                    Helena Vigilante Ru    98   14        4        16:55.4      4:14/K
       2    Odessa Zentz                      Helena Vigilante Ru   111   13        9        17:55.1      4:29/K
       3    Ella Krumm                        Helena Vigilante Ru   100   14       12        18:29.1      4:37/K
       4    Hailey Tonneson                   Butte Track            57   14       13        18:30.3      4:38/K
       5    Rylie Schoenfeld                  Helena Vigilante Ru   104   13       14        18:41.2      4:40/K
       6    Linnea Onushco                    Helena Vigilante Ru   102   13       16        18:53.7      4:43/K
       7    Emma Compton                      Helena Vigilante Ru    96   13       21        20:01.6      5:00/K
       8    Annie Menden                      Helena Vigilante Ru   116   13       22        20:03.3      5:01/K
       9    Naomi Sweeney                     Helena Vigilante Ru   108   14       23        20:04.1      5:01/K
      10    Kaitlyn Landers                   Bozeman Track          43   13       24        20:24.4      5:06/K
      11    Penelope MacFarlane               Bozeman Track          53   13       25        20:25.8      5:06/K
      12    Taylor Foran                      Bozeman Track          38   13       26        20:33.9      5:08/K
      13    Lily MacFarlane                   Bozeman Track          45   13       27        21:14.8      5:19/K
      14    Adah Heller                       Bozeman Track          39   13       30        21:46.0      5:27/K
      15    Sierra Holleman                   Bozeman Track          40   13       31        21:46.1      5:27/K
      16    Natalie Patch                     Bozeman Track          47   13       32        21:48.8      5:27/K
      17    Lucy Wunsch                       Bozeman Track          50   13       33        21:49.2      5:27/K
      18    Isabella Lozano                   Helena Vigilante Ru   114   13       35        28:20.9      7:05/K
Top

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wyatt Ostler Jr                   31-Unattached          13   14        1        16:02.6      4:01/K
       2    Tyler Jost                        Helena Vigilante Ru    99   14        2        16:42.5      4:11/K
       3    Luke Sullivan                     Helena Vigilante Ru   107   14        3        16:51.8      4:13/K
       4    Joseph Johns                      Bozeman Track          25   14        5        17:08.4      4:17/K
       5    Jacob Curry                       Helena Vigilante Ru    97   14        6        17:13.1      4:18/K
       6    Nathan Turner                     Helena Vigilante Ru   109   14        7        17:48.8      4:27/K
       7    Ian Lovshin                       Helena Vigilante Ru   101   14        8        17:53.2      4:28/K
       8    Trey Whitlock                     Butte Track            59   14       10        18:03.3      4:31/K
       9    Cole Hepfner                      Electric City Shock    67   14       11        18:11.1      4:33/K
      10    Asher Steichen                    Helena Vigilante Ru   106   13       15        18:50.7      4:43/K
      11    Mason Roush                       Helena Vigilante Ru   103   13       17        18:55.3      4:44/K
      12    Ethan Hann                        Electric City Shock    64   14       18        19:01.6      4:45/K
      13    Alaric Skjelver                   Bozeman Track          33   13       19        19:54.1      4:59/K
      14    Evan Stefaniak                    Helena Vigilante Ru   105   13       20        19:59.9      5:00/K
      15    Robert Stimpson                   Helena Vigilante Ru   117   13       28        21:33.9      5:23/K
      16    Grant Smith                       Butte Track            56   14       29        21:40.7      5:25/K
      17    Valon Haslem                      Electric City Shock    66   13       34        24:51.5      6:13/K

5 Kilometer

Top

Female 15 to 16

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aubree Corcoran                   Butte Track            55   15       10        23:20.1      4:40/K
       2    Alyssa Plant                      Helena Vigilante Ru    87   16       13        26:53.6      5:23/K
Top

Female 17 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katelyn McKay                     Helena Vigilante Ru    83   17       11        23:58.5      4:48/K
Top

Female 19 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leigh Holleman                    31-Unattached         123   47       14        27:06.2      5:25/K
       2    Abigail Eades                     31-Unattached         120   19       15        31:52.0      6:22/K
Top

Male 15 to 16

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Henry Kakalecik                   31-Unattached          10   16        3        20:03.1      4:01/K
       2    Conor Pierson                     31-Unattached          15   16        5        21:24.9      4:17/K
       3    Dominic Lozano                    Helena Vigilante Ru    77   16       12        25:00.0      5:00/K
Top

Male 17 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Damon Bird                        Electric City Shock    60   17        6        21:39.8      4:20/K
       2    Greydon Hart                      31-Unattached           7   17        7        22:06.2      4:25/K
       3    Anderson Giles                    Electric City Shock    62   18        8        22:43.4      4:33/K
Top

Male 19 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jesse Zentz                       31-Unattached         130   41        1        18:40.5      3:44/K
       2    Michael Barene                    31-Unattached         119   19        2        19:40.2      3:56/K
       3    Jason Nicholas                    31-Unattached         125   47        4        20:29.9      4:06/K
       4    Tom Walsh                         31-Unattached         129   56        9        23:13.2      4:39/K
       5    Leonard Baluski                   31-Unattached         118   62       16        32:20.5      6:28/K

3 Kilometer - Girls

Top

Female 9 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Poppy Atkinson                    Bozeman Track          17   10        5        13:14.3      4:25/K
       2    Addison Roush                     Helena Vigilante Ru    90   10       10        15:11.2      5:04/K
       3    Necia Nicholas                    Bozeman Track          29   10       12        15:50.8      5:17/K
       4    Kolbie Groff                      Bozeman Track          23    9       14        16:04.5      5:21/K
       5    Annie Emmerich                    Bozeman Track          22   10       18        18:20.1      6:07/K
Top

Female 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isis Haslem                       Electric City Shock    65   12        1        12:32.3      4:11/K
       2    Lucia McCormick                   Bozeman Track          27   12        2        12:48.1      4:16/K
       3    Natalie Nicholas                  Bozeman Track          28   11        3        13:00.4      4:20/K
       4    Lexi Erdahl                       Helena Vigilante Ru    74   12        4        13:01.5      4:20/K
       5    Karli Owens                       31-Unattached          14   12        6        13:48.3      4:36/K
       6    Ava Couture                       Bozeman Track          20   11        7        14:39.2      4:53/K
       7    Margaret Davis                    Bozeman Track          21   12        8        14:40.4      4:53/K
       8    Avery Kraft                       Helena Vigilante Ru    76   12        9        14:57.4      4:59/K
       9    Hannah Giese                      31-Unattached           6   11       11        15:42.9      5:14/K
      10    Maya Shropshire                   Helena Vigilante Ru    91   11       13        16:00.1      5:20/K
      11    Caroline Hermiller                Electric City Shock    68   11       15        16:50.4      5:37/K
      12    Kyla Smith                        Electric City Shock    71   12       16        17:50.6      5:57/K
      13    Mikayli McDowell                  Helena Vigilante Ru    82   11       17        18:02.8      6:01/K
      14    Rachel Roberts                    Bozeman Track          31   11       19        18:41.6      6:14/K
      15    Kelleigh McKay                    Helena Vigilante Ru    84   11       20        18:52.6      6:17/K